10 najczęstszych błędów, które popełniamy podczas gotowania kurczaka
Ksenia Woroncowa 23 listopada 2023 r(3)Dodaj do ulubionychUdział
Kurczak to najpopularniejszy rodzaj mięsa nie tylko w Rosji, ale także w Europie. Drób przygotowuje się dość prosto i szybko. Jednak wiele osób nadal popełnia błędy, w wyniku których mięso jest suche lub niewystarczająco smaczne. Oto, o czym należy pamiętać, gotując kurczaka.
Błąd 1: Praca z mrożonym kurczakiem
Kurczak to produkt dość przystępny cenowo. W przeciwieństwie do, powiedzmy, czerwonej ryby, różnica między zamrożonym ptakiem a schłodzonym nie jest aż tak duża. Nie można wiele zaoszczędzić, więc wybieramy najświeższe. Mięso, które nie zostało poddane działaniu ekstremalnie niskich temperatur, jest łatwiejsze do zbadania (i oceny jego jakości), jest smaczniejsze i bardziej soczyste. Ponadto warto pamiętać, że podczas zamrażania pozbawieni skrupułów producenci często spryskują kurczaki solanką, aby zwiększyć wagę (czyli koszt). Wyrób sobie nawyk kupowania wyłącznie mrożonych kurczaków od zaufanych marek i zamrażaj go w domu, jeśli potrzebujesz zapasów na kilka tygodni.
Błąd 2. Nieprawidłowe rozmrażanie
Kurczaka i innych mięs nie należy rozmrażać w temperaturze pokojowej. Produkt nie toleruje nagłych zmian temperatury i po 3-4 godzinach spędzonych na blacie może stać się mniej bezpieczny (im wyższa temperatura, tym szybciej namnażają się bakterie). Kurczaka najlepiej rozmrażać w lodówce. Zajmie to więcej czasu (co najmniej 10 godzin, dlatego zalecamy pozostawienie go na noc), ale zachowa świeżość.
Mięso i ryby lepiej rozmrażać w lodówce
Błąd 3: Umyj kurczaka przed gotowaniem
Eksperci amerykańscy i brytyjscy są zgodni: drobiu nie trzeba myć. Choć dla wielu ten etap wydaje się obowiązkowy. Badania pokazują jednak niebezpieczeństwo tego procesu: podczas mycia bakterie znajdujące się na powierzchni mięsa nie znikają, a wręcz przeciwnie, rozprzestrzeniają się, dosłownie rozrzucając po całej kuchni. Szczególnie niebezpieczna pod tym względem jest bakteria Campylobacter. A jeśli mięso z kurczaka zostanie następnie poddane obróbce cieplnej, która zabije całą infekcję, wówczas na powierzchni kuchni mogą pozostać niebezpieczne mikroorganizmy.
Błąd 4. Brak higieny
Ten błąd jest częściowo powiązany z poprzednim. Ze względu na bakterie chorobotwórcze niewłaściwe jest krojenie całej potrawy na jedną deskę. Jeśli zaczynasz od krojenia kurczaka, pamiętaj o umyciu deski w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu. I dopiero potem, powiedzmy, pokrój warzywa, jeśli przygotowujesz zupę lub gulasz. Pomijając ten krok ryzykujesz zatrucie: bakterie z mięsa przedostaną się na inne produkty poprzez kontakt z deską do krojenia. Zawsze staraj się przestrzegać podstawowych zasad higieny.
Staraj się tego nie robić: lepiej pokroić kurczaka i warzywa na różnych deskach
Błąd 5. Gotowanie bezpośrednio po schłodzeniu
Mięso powinno stać na blacie przez co najmniej 15 minut, zanim zaczniesz je smażyć. Temperatura kurczaka prosto z lodówki nie jest odpowiednia do pieczenia, a mięso może się rozgotować lub nierównomiernie wygotować. Z tego samego powodu nie należy gotować mrożonego drobiu: produkt faktycznie rozmrozi się na patelni lub w piekarniku, a do czasu całkowitego ugotowania zewnętrznej części rdzeń pozostanie surowy. Zanim zaczniesz nad nim pracować, pozwól kurczakowi trochę się rozgrzać.
Błąd 6: Nie marynowanie kurczaka
Nie jest zabronione po prostu smażenie, powiedzmy, udek z kurczaka solą i pieprzem, ale nadal lepiej najpierw zamarynować mięso. Części drobiu z kośćmi są zwykle bardziej tłuste, więc jest większe prawdopodobieństwo, że okażą się soczyste. Tego samego nie można powiedzieć o białym mięsie, czyli piersiach z kurczaka. Szefowie kuchni zalecają marynowanie lub namoczenie dietetycznych kawałków w soli, aby ich smak Cię nie zawiódł. Nawiasem mówiąc, na naszej stronie znajduje się kilka doskonałych i prostych marynat, które sprawią, że obiad będzie niezapomniany.
- Marynata kokosowa. Równie nadaje się do kurczaka i ryb. Połączenie mleka kokosowego i przypraw (imbir, czosnek, chili) tworzy subtelny, orientalny smak. Jako dodatek podawać brązowy ryż lub grillowane warzywa.
- Pikantna marynata. Idealny wybór dla fanów ostrych przypraw. W razie potrzeby zalecamy dodanie większej ilości soli do już przygotowanego kurczaka: w przepisie zastosowano sos sojowy, dzięki czemu danie nie będzie mdłe.
- Marynata jogurtowa. Jeden z najskuteczniejszych, a jednocześnie bardzo delikatny: fermentowane produkty mleczne dobrze zmiękczają włókna. Piersi z kurczaka najlepiej marynować przed pieczeniem, a jeśli chcesz je grillować, tłustą część.
Jeszcze więcej opcji marynat (nie tylko do kurczaka, ale także do czerwonego mięsa, ryb i owoców morza) znajdziesz w osobnej ofercie.
Błąd 7. Wysusz kurczaka na patelni
Soczystość potrawy w dużej mierze zależy od technologii gotowania. Steki z piersi kurczaka, a nawet uda mogą łatwo wyschnąć, jeśli zostaną pozostawione na patelni. Smażenie zasadniczo dość szybko powoduje odtłuszczenie i odparowanie wilgoci. Aby uniknąć błędu, spróbuj najpierw uzyskać złocistobrązową skórkę na patelni, a następnie dokończ kurczaka w niższej temperaturze – w piekarniku.
Kurczak na patelni okazuje się smaczny, ale łatwo go wysuszyć lub przypalić.
Błąd 8. Odcięcie skóry
Ludzie dzielą się na dwa typy: tych, którzy uwielbiają skórkę gotowanego kurczaka i tych, którzy jej nie znoszą. Nawet jeśli należysz do drugiej kategorii, nie spiesz się, aby odciąć nadmiar. Lepiej to zrobić po ugotowaniu. Skórka kurczaka zatrzymuje wilgoć i oszczędza danie, jeśli przesadzisz z obróbką cieplną. Kurczak jest miękki i soczysty w środku, a chrupiący na zewnątrz.
Błąd 9. Nierówne cięcie i nakładanie marynaty
Należy przygotować taką ilość marynaty, aby równomiernie pokryła całą powierzchnię przygotowywanego dania. Amerykański szef kuchni Wes Whitsell zaleca również nakłucie kurczaka widelcem w kilku miejscach, aby mieszanina kwasu i przypraw równomiernie wniknęła we włókna i je zmiękczyła. Upewnij się również, że kurczak jest pokrojony na równe części – w przeciwnym razie niektóre kawałki osiągną gotowość wcześniej niż reszta i zaczną wysychać.
Błąd 10. Nie suszenie kurczaka
Przed wysłaniem na patelnię lepiej jest wysuszyć przygotowane mięso bez opakowania przez około 10 minut i osuszyć papierową serwetką. Tylko w ten sposób można uzyskać chrupiącą skórkę. Mokry kurczak szybko wypuści sok – będzie bardziej podatny na duszenie i stopniowo traci cenną wilgoć.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #kurczak #drób #jak gotować #lifehacksPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
10 listopada 2022 r
Dziękuję za przydatne wskazówki i przepisy!
00OdpowiedźMakki9 listopada 2022 r
10 najczęstszych błędów, które popełniamy podczas gotowania kurczaka 1. Dusić kurczaka zbyt długo. Podczas gotowania kurczaka nie trzymaj go zbyt długo na patelni, w przeciwnym razie okaże się zbyt suchy i pozbawiony smaku. 2. Za dużo soli. Podczas gotowania mięso wydziela własny sok, który następnie miesza się z solą. Dlatego najlepiej solić na samym końcu gotowania, aby zachować soczystość. 3. Zły wybór naczyń kuchennych. Aby kurczak okazał się smaczny i soczysty, należy użyć patelni z grubym dnem i wysokimi ściankami.
00OdpowiedźMakki7 listopada 2022 r
Ciekawe o przecinaniu skóry
00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych