Top 10 najlepszych marynat do kurczaka
Nasz kraj tak bardzo kocha kurczaka, że uważany jest za produkt prawdziwie narodowy. Nie jest to wcale zaskakujące, ponieważ jest dostępne, dość niedrogie i odpowiednie zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Ten ptak ma jeszcze jeden ogromny plus, a właściwie nawet dwa – kurczak jest dość neutralny w smaku i bardzo szybko się gotuje. Dlatego stosując wszelkiego rodzaju marynaty można nadać mu szeroką gamę smaków – od klasycznych po egzotyczne.
O czym porozmawiamy w artykule:Jak wybrać wysokiej jakości kurczaka Uniwersalne sosy do marynaty Uniwersalne przyprawy do marynaty Jak nie wysuszać kurczaka Najszybsza marynata do kurczaka Marynata do kurczaka z grilla Marynata do kurczaka ze słodkim sosem chili Marynata do kebaba z kurczaka Marynata do kurczaka a la chimichurri Marynata do kurczaka z miodem Marynata sojowa do kurczaka Marynata do kurczaka z musztardą Marynata do kurczaka z majonezem Pyszna marynata do kurczaka na patelni
Jak wybrać wysokiej jakości kurczaka
Marynata może nadać mięsu jasny smak i aromat, a także lekko zmiękczyć włókna białkowe, czyniąc je bardziej delikatnymi. Jednak nawet najfajniejsza marynata nie zamieni starego lub zepsutego dania w smaczne danie. Dlatego świeżość i jakość oryginalnego produktu to najważniejszy (ale nie jedyny!) warunek udanego pikniku przy grillu lub niedzielnego obiadu w rodzinnym gronie.
Wybierając kurczaka, preferuj produkt schłodzony, a nie mrożony, a także zwróć uwagę na kolor ptaka. Świeża tusza ma lekko różowy odcień i elastyczny miąższ, który po naciśnięciu szybko wraca do kształtu. Skóra powinna być wolna od uszkodzeń, śluzu i siniaków, a żyły powinny być białe lub różowe.
Uniwersalne sosy marynatowe
Sos sojowy to jedna z najpopularniejszych marynat do kurczaka (Shutterstock/FOTODOM)
Marynat do drobiu jest po prostu niezliczona ilość! Zapewniamy, że możesz przygotować idealny – czy to na skrzydełka, czy na całą tuszkę – jeśli masz w domu niewielki zapas uniwersalnych sosów i przypraw.
Sos sojowy można obecnie znaleźć w niemal każdej kuchni. Stosowana jest zamiast soli, dodawana do sałatek, pierwszych i drugich dań, niekoniecznie azjatyckich. Marynata z kurczaka na jej bazie uważana jest za jedną z najbardziej udanych. Po pierwsze, enzymy zmiękczają włókna mięsne, a po drugie, umami doskonale poprawia smak kurczaka, czyniąc go znacznie jaśniejszym i bogatszym. Dodatkowo można dodać czosnek, aromatyczne zioła, miód, majonez lub musztardę.
Kolejnym orientalnym gościem, który zdecydowanie zaprzyjaźnił się z kurczakiem, jest sos rybny. Wbrew nazwie nie przygotowuje się go z ryb, ale ze skorupiaków, które posypuje się solą i pozostawia do fermentacji w dużych beczkach. Uważa się, że ma bardzo jasny smak z lekkimi nutami orzechowymi, dlatego do marynaty drobiowej dodaje się go bardzo mało. Dosłownie 1–2 łyżki l. wystarczająco, aby nadać daniu prawdziwy restauracyjny smak.
Sos Worcestershire lub Worcestershire (brytyjski fermentowany) jest chyba jednym z najbardziej znanych na całym świecie. Przygotowuje się go z melasy, octu słodowego, czosnku, cebuli, soli, anchois, cytryny, goździków i innych przypraw. Powstała na jej bazie marynata zmiękcza mięso drobiowe, nadając mu słodko-kwaśny smak i przyjemny, niezbyt jasny aromat. Dodatkowo można dodać ciemne piwo lub cydr, suszone zioła, kilka kropli Tabasco lub Sriracha.
Jednym z najbardziej znanych jest także grill, który dodaje się do marynowania mięsa, ryb i drobiu. Zawiera ocet, koncentrat pomidorowy, proszek cebulowy, musztardę, melasę, czarny pieprz itp. Dzięki kwasowi doskonale zmiękcza włókna białkowe, cukier wspomaga proces karmelizacji, w wyniku czego powstaje apetyczna złotobrązowa skórka, a przyprawy dodają niepowtarzalnego smaku. Wystarczy natrzeć przygotowanym grillem tuszę lub uda, pozostawić na 2–3 godziny, następnie grillujemy lub pieczemy w piekarniku.
Kolejnym uniwersalnym sosem do kurczaka jest teriyaki. Jak nikt inny wie, jak nadać smażonemu mięsu chrupiącą, błyszczącą skórkę, której po prostu nie można się oprzeć. Tutaj również wszystko jest niezwykle proste – dodaj trochę soku z cytryny, skórki i kilka łyżek rafinowanego oleju roślinnego. I wszystko jest gotowe do późniejszego przygotowania udek, skrzydełek czy podrobów.
Uniwersalne przyprawy do marynat
I świetnie, jeśli masz w kuchni gotowe mieszanki przypraw, takie jak garam masala, suszona adjika, sól swańska itp. Za ich pomocą w mgnieniu oka przygotujesz marynatę, po prostu dodając płynny składnik – kefir, sok pomidorowy, ocet naturalny, cydr lub wino, a także odrobinę oleju roślinnego.
Garam masala (garam oznacza „rozgrzewanie ciała”, a masala oznacza „przyprawy”) to mieszanka pochodząca z Indii i krajów Azji Południowej. Z reguły zawiera mielony pieprz, kolendrę, anyż, gałkę muszkatołową, kardamon, goździki, kminek i liście balabaru. Czasami dodaje się także papryczkę chili, czosnek i imbir. Garam masala nadaje ptakowi lekką pikantność i orientalny aromat. Co więcej, jego smak jest na tyle intensywny i samowystarczalny, że nie wymaga żadnych innych przypraw.
Sól swańska należy do tradycyjnej kuchni gruzińskiej i nadaje się nie tylko do drobiu, ale także do dań wieprzowych, wołowych, rybnych i warzywnych. Uważa się, że przyprawa ta powinna zawierać co najmniej 7 składników, takich jak utskho-suneli, koper, czosnek, kolendra, kminek, ostra papryka i szafran imeretyński. Dodaj go podczas przygotowywania grilla, a zyskasz prawdziwy kaukaski akcent.
Inną uniwersalną przyprawą może być sól do kurczaka, w skład której wchodzi proszek czosnkowo-cebulowy, mielona papryka, suszony bulion z kurczaka, sól selerowa i odrobina curry. Mieszankę tę wynalazł Peter Brickworth, właściciel małej kawiarni w Australii Południowej, około lat 70-tych ubiegłego wieku. Sól z kurczaka świetnie komponuje się ze smażonym i pieczonym drobiem, a także grillowanymi warzywami, frytkami i owocami morza.
Mieszanka Canjun składa się z ziół, cebuli, czosnku i kilku rodzajów papryki. Po raz pierwszy pojawił się w stanie Luizjana, dokąd w XVIII wieku przeniosło się wielu imigrantów z Kanady. Przyprawa dobrze komponuje się z drobiem, nadając mu ostry i korzenny aromat.
Jak uniknąć wysuszenia kurczaka
Podczas pieczenia kurczaka w piekarniku należy używać termometru z sondą (Shutterstock/FOTODOM)
I pamiętajcie, kurczak gotuje się szybko, więc aby uniknąć jego wysuszenia, używajcie termometru z sondą. Gdy temperatura wewnętrzna osiągnie 74°C, naczynie można zdjąć z ognia. Innym sposobem sprawdzenia, czy ciasto jest gotowe, jest przekłucie ostrym nożem w najgrubszej części uda. Jeśli z nacięcia wypłynie przezroczysty sok, gotowe.
Najszybsza marynata do kurczaka
Spróbuj ugotować kurczaka w szybkiej marynacie na bazie soku z granatów – zawiera kwasy owocowe zmiękczające mięso i cukier, dzięki któremu uzyskasz wspaniałą złocistobrązową skórkę. Czosnek i mielona papryka nadadzą kurczakowi lekkiej pikanterii, a jeśli wolisz ostrzejsze, dodaj także płatki ostrej papryczki chili.
Najszybsza marynata do kurczaka (Gastronom Publishing House LLC)
Gotowanie 10 minut
Dogrywka 30–60 minut
6 porcji
Do marynaty na 12 udek z kurczaka potrzebne będą:
- sok z granatów – 200 ml
- czosnek – 3–4 ząbki
- papryka mielona – 1 łyżeczka.
- oliwa z oliwek
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
- płatki papryczki chili – opcjonalnie
Aby przesłać:
- nasiona granatu
- mikrogreeny
1. Zetrzyj czosnek na drobnej tarce lub przepuść przez prasę. W dużej misce wymieszaj sok z granatów, czosnek, sól, świeżo zmielony czarny pieprz, paprykę i 2-3 łyżki. l. oliwa z oliwek. Dokładnie wymieszaj. W razie potrzeby dodaj odrobinę ostrej papryczki chili.
2. Uda ułożyć w misce tak, aby mięso było ze wszystkich stron pokryte marynatą. Przykryj górną część miski folią spożywczą i pozostaw w temperaturze pokojowej na 30–60 minut.
UWAGA DO GOSPODARKI
Jakich mikrogreenów użyć do podania? Zrobi to każdy o aktywnym smaku: rzodkiewka, rukola itp.
PRZY OKAZJI
Uda można gotować na otwartym ogniu lub w piekarniku.
Marynata do kurczaka z grilla
Grillowany kurczak z pewnością nie będzie nudny, jeśli dobierzemy do niego odpowiednią marynatę. Koniecznie zapoznajcie się z naszym przepisem, bo kebaby w śródziemnomorskiej marynacie z pewnością przypadną do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Marynata do grillowanego kurczaka ()
Gotowanie 10 minut
Dodatkowy czas 1 godzina
10 porcji
Do marynaty na 1,5 kg kurczaka będziesz potrzebować:
- sok z cytryny – 200 ml
- oliwa z oliwek – 100 ml
- cytryna (skórka) – 1 szt.
- czosnek – 6 ząbków
- ostra papryka czerwona – 1 szt.
- tymianek – 3 gałązki
- rozmaryn – 3 gałązki
- sól morska
1. Zmiażdż czosnek do marynaty płaską stroną dużego noża. Usuń nasiona ze strąka ostrej papryki i posiekaj miąższ. Dokładnie osusz warzywa, a następnie oderwij liście od gałęzi.
2. W misce połącz czosnek, ostrą paprykę i skórkę z cytryny. Posypać odrobiną soli. 100 ml oliwy z sokiem z cytryny roztrzepać widelcem, dodać do miski i wymieszać. Marynata jest gotowa.
3. Przygotowane kawałki kurczaka włożyć do miski z marynatą, przykryć wierzch miski folią spożywczą i wstawić do lodówki na 1 godzinę.
UWAGA DO GOSPODARKI
Lepiej nawlec kawałki kurczaka na jeden szpikulec, aby smażyły się jednocześnie i równomiernie. Aby to zrobić, pokrój tuszę na średniej wielkości kawałki, a podroby pozostaw w całości.
PRZY OKAZJI
Szaszłyk z kurczaka możesz przygotować w domu – usmaż go na patelni grillowej. Można też piec w piekarniku nagrzanym do 190–200°C, układając na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Całość zajmie około 20 minut (w tym czasie raz obrócić kebaby).
Marynata do kurczaka ze słodkim sosem chili
Marynata do kurczaka na bazie sosu Sweet Chili to prawdziwa gratka dla miłośników słodko-kwaśnych smaków. A ten sos zawsze pomoże w sytuacji „gości na wyciągnięcie ręki” – pokrój kawałki kurczaka, włóż do marynaty na dosłownie pół godziny i gotuj!
Marynata do kurczaka ze słodkim sosem chili (Mój Magnit)
Gotowanie 10 minut
Dogrywka 30–60 minut
4 porcje
Do marynaty na 1 kurczaka będziesz potrzebować:
- cytryna (sok i skórka) – 1 szt.
- słodki sos chili – 3–4 łyżki. l.
- oliwa z oliwek – 2 łyżki. l.
- czosnek – 4 ząbki
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
1. W głębokiej misce wymieszaj słodkie chili, wyciśnięty czosnek, oliwę, sok i skórkę z cytryny. Trochę soli i pieprzu.
2. Przygotowanego kurczaka włóż do miski i dokładnie posmaruj marynatą wewnątrz i na zewnątrz. Przykryj górną część miski folią spożywczą i pozostaw w temperaturze pokojowej na 30–60 minut.
UWAGA DO GOSPODARKI
Możesz piec pierś z kurczaka stroną do góry przez cały czas gotowania, bez jej obracania, ale ta metoda najprawdopodobniej spowoduje, że pierś będzie zbyt sucha, dlatego poświęć trochę czasu na upieczenie piersi kurczaka najpierw stroną do dołu, a następnie 20 minut przed gotowaniem. Odwróć pierś do góry, aby również na tej stronie była chrupiąca skórka.
PRZY OKAZJI
Oprócz kurczaka można użyć plasterków jabłek, pomarańczy i suszonych owoców.
Marynata do kebaba z kurczaka
Wystarczy zamarynować filet z kurczaka w soku pomarańczowym ze skórką, oliwą i…